Dalej w Krąg

 
Obecnie dużo mówimy o społeczeństwie obywatelskim, roli środowisk lokalnych w procesie decyzyjnym. Podkreślamy wartość współpracy ponad instytucjami w rozwiązywaniu, jak się często okazuje, tych samych lub zbieżnych problemów. Odkrywamy, że za wiele problemów my sami jesteśmy odpowiedzialni i nic nie tłumaczy naszej bierności. Niekiedy zaś wydaje się nam, że jesteśmy osamotnieni w naszych działaniach.

Aby móc docenić wartość współpracy, dostrzec zależności pomiędzy różnymi sektorami i przekonać się, że nie jesteśmy sami z naszą wrażliwością patrzenia na świat, potrzebne jest SPOTKANIE. Potem trzeba się dobrze poznać, ROZMAWIAĆ. Z rozmów tych często wynika, że myślimy podobnie o rzeczach ważnych. Może inaczej do nich dochodzimy - mamy inne doświadczenia. To nasze bogactwo, tym się wspieramy i wzmacniamy. Jest nam ze sobą dobrze, w końcu chcemy zacząć DZIAŁAĆ.

Do wspólnego działania prowadzą różne drogi. Jedną z nich jest KRĄG - program aktywizacji społeczno-ekologicznej. W Polsce funkcjonuje od 1994 roku. Na Dolnym Śląsku pojawił się w roku 2002.

Każdy KRĄG jest inny bo inni są ludzie i ich problemy. To co je łączy to dobra atmosfera, silne więzi i zapał do wspólnych działań.

KRĄG rozpoczyna się cyklem warsztatów. Zajęcia są intensywne, zawierają dużo elementów zabawy i współpracy. Uczestnicy poznają swoje ograniczenia i mocne strony, wspólnie rozwiązują problemy - niekoniecznie te rzeczywiste. Jednak pracując nieszablonowo i w grupie dochodzą do zaskakujących rozwiązań. I często im się udaje.

Więzi nawiązane podczas warsztatów przenoszą się na relacje zawodowe. Takie kontakty szczególnie przydatne są wówczas, gdy naprawdę trzeba się spotkać, ustalać strategię działań i wreszcie działać. Ludzie z zewnątrz często dziwią się, że w miejscach gdzie działał KRĄG przedstawiciele różnych sektorów dobrze się znają, mówią sobie po imieniu i potrafią od razu przejść do konkretów, pracując nad aktualnymi problemami. To skutek wzajemnego poznania, wspólnego rozgryzienia problemów lokalnej społeczności.

Uczestnicy KRĘGU uczą się metod aktywnej edukacji, poznają zabawy ułatwiające przełamywanie lodów, dzielą się doświadczeniem i osiągnięciami, określają problemy dotyczące ich środowisk - zarówno społeczne, ekonomiczne, jak i przyrodnicze - i pracują nad rozwiązaniem, choćby jednego z nich. Zdobywają też umiejętności tworzenia projektów i poszukiwania funduszy.

Jednak warsztaty to dopiero początek. Ważne aby to, co zrodziło się w ich trakcie, nie przepadło ale rozwijało się dalej. Potrzebne jest umacnianie więzi między uczestnikami KRĘGU i dalsze doskonalenie.

Danka Nowak
Dolnośląska Fundacja Ekorozwoju

KRĄG bazuje przede wszystkim na potencjale uczestników. Jest to program aktywizacji społeczności lokalnej. Prowadzący są animatorami pobudzającymi uczestników do działania. Wynika z tego duża otwartość i elastyczność trenerów, którzy na bieżąco dostosowują program do potrzeb uczestników. Różnorodność grupy pod względem reprezentowanych jednostek oraz doświadczenia, przebytych kursów, szkoleń zmusza do przedstawienia zadań i wiedzy na różnym poziomie, nie zawsze dopasowanym do poziomu wszystkich uczestników. Główną rolą grupy jest wzajemne wspieranie się wiedzą, doświadczeniem oraz szukanie płaszczyzny porozumienia i współpracy pomiędzy uczestnikami programu a także wspólne ustalenie i praca nad konkretnym projektem.

Więcej informacji o KRĘGU i kolejnych jego edycjach na Dolnym Śląsku na stronie: www.eko.org.pl/krag


[ Poprzedni | Spis treści | Następny]