Firmy obecne na rynku wykorzystują siłę naszych pieniędzy – z niej żyją. Niestety, wielu przedsiębiorców wykorzystuje „zielony” wizerunek tylko po to, aby szybko sprzedać swój produkt, nie dając nic w zamian. Na co dzień widzimy mnóstwo „ekologicznych” produktów i usług: pralni, samochodów, paliwa, materiałów budowlanych, wycieczek, itd.
Na opakowaniach żywności, ale nie tylko, możemy znaleźć różnego rodzaju oznaczenia wykorzystujące naturalne motywy: kwiat, drzewo, choinkę, kroplę wody, liść, oraz podpisy nawiązujące do ekologii i zdrowia. Często jest to nieuczciwa reklama, mająca wprowadzić w błąd klienta, który kupując produkt, wierzy w jego naturalne pochodzenie, co nie odpowiada rzeczywistości.
Pod każdym prawdziwym ekoznakiem powinna być jasna informacja o cechach produktu, które wyróżniają go wśród innych. Jeżeli tej informacji nie ma – powinniśmy zachować wobec takiego oznaczenia nieufność – możemy zostać oszukani przez nieuczciwego producenta, próbującego wykorzystać naszą dobrą wolę. Informacjami towarzyszącymi ekoznakom są na przykład: „wyprodukowano bez użycia chloru” na papierze do ksero, „nie zawiera fosforanów” na proszku do prania, itp.
Informacja sygnalizuje problem, który udało się rozwiązać producentowi tego konkretnego wyrobu, dzięki czemu jest on lepszy od innych i mniej od innych szkodzi środowisku. Informacja o tym, że coś jest po prostu „ekologiczne” lub „zdrowe”, nie mówi nam zupełnie nic i jest najczęściej próbą oszustwa.
Maria Huma
Koordynatorka kampanii „Kupuj odpowiedzialnie!”
Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć
www.ekonsument.pl

Jednym z częstszych fałszywych oznaczeń jest niczym nieuzasadnione oferowanie „Biojaj”, „Ekojaj” czy innego typu jaj o nazwach sugerujących że zostały one zniesione przez kury hodowane w przyjazny dla środowiska i człowieka sposób. Niestety nie zawsze tak jest, ale też łatwo można sprawdzić z jakiej hodowli pochodzi dane jajo. Każde jajko  wyprodukowane w Polsce musi być ostemplowane 11 znakowym kodem. Np. 0-PL-07031305. Litery PL oznaczają kraj pochodzenia, ale najważniejsza jest pierwsza cyfra, gdyż oznacza rodzaj chowu.
  • 0 - „Zero” (”jajka ekologiczne”) pochodzą od takiej kury, która nie jest tylko wolnowybiegową, ale jest też karmiona ekologiczną karmą.
  • 1- „Jedynka” oznacza jajo od kury wolnowybiegowej, czyli takiej, która może opuszczać kurnik
  • 2- „Dwójka” na początku kodu oznacza jajko pochodzące od kury z „chowu ściółkowego”. Różni się to tym od „trójek”, że tak hodowane kury mają swobodę przemieszczania się w zatłoczonych oborach.
Trójka” na początku (jak w powyższym przykładzie) oznacza jajko pochodzące od kury z „chowu klatkowego”. Jest to najbardziej nieetyczny sposób hodowli.
Produkcja takich jajek jeśli dyktowana wyłącznie chęcią zysku, jest przejawem skrajnego barbarzyństwa i jest grzechem. Kury takie, zmuszone są żyć na tak małej powierzchni, że przycina im się dzioby by się nawzajem nie poraniły. Otoczone i nasączone własnymi odchodami, karmione są antybiotykami „w trosce o ich zdrowie”.
Niestety, znakomita większość jajek sprzedawanych na nasz rynek to „trójki”, a jedynki i zerówki są rzadkością. Dlatego nie dajmy się zwieść nazwom typu „jaja ze wsi” (bo przecież ferma zazwyczaj jest na wsi), ale skrupulatnie patrzmy na stempelki.