I w tym roku zdecydowałem się na poparcie swoim uczestnictwem „Europejskiego Dnia bez Samochodu” („EDbS”), zresztą czynię tak od lat. Korzystanie z roweru jest kwestią indywidualnego wyboru, ale tego typu inicjatywy pozwalają udowadniać, że rower może być w mieście alternatywnym środkiem transportu.
„EDbS” zwraca uwagę na problem zanieczyszczeń komunikacyjnych, jest to istotne w sytuacji, kiedy nadmierny rozwój transportu indywidualnego prowadzi do komunikacyjnej zapaści. We Wrocławiu uczymy się lekcji, którą już wcześniej przerabiały miasta Zachodniej Europy. Musimy rozwijać alternatywne środki przemieszczania. Musimy zmienić nasze nawyki komunikacyjne. Musimy zachęcać mieszkańców do korzystania z proekologicznych środków transportu. Chcemy stworzyć środowisko, w którym rowerzysta będzie czuł się bezpiecznie i miał poczucie wygody.
Jeśli chodzi o Wrocław, to w obecnym momencie jesteśmy w pół drogi. Długość tras rowerowych we Wrocławiu, na tle innych miast o podobnej wielkości w Polsce, jest znacząca pod względem długości i wynosi 130 km. Co roku budujemy kilka, kilkanaście km nowych ścieżek.
Oczekiwania środowiska wrocławskich cyklistów zaowocowało stworzeniem Rowerowego Okrągłego Stołu – jest to forma dialogu pomiędzy ugrupowaniami społecznymi, a władzami miasta. Konsekwencją naszych rozmów jest stworzenie Koncepcji docelowego układu tras rowerowych we Wrocławiu. Razem pracujemy nad tym, żeby Wrocław stał się miastem przyjaznym dla rowerzystów.
W najbliższym czasie Wrocławianie mogą liczyć na wprowadzenie i unowocześnienie rozwiązań komunikacyjnych przyjaznych środowisku. Realizacja dużego programu rozbudowy sieci tramwajowej umożliwi nam dostawę tramwajów niskopodłogowych. Sukcesywnie realizowany jest także plan powiększania liczby tras i połączeń rowerowych.

Sławomir Najnigier
Wice-prezydent Miasta Wrocławia, na zdjęciu poniżej w trakcie otwarcia Szlaku EuroVelo.

Rowerzyści posprzątali świat…
…m.in. we Wrocławiu

W dniach 17 – 22 września 2006 Dolnośląska Fundacja Ekorozwoju, w ramach mecenatu Gminy Wrocław, zorganizowała obchody Europejskiego Tygodnia Mobilności oraz Europejskiego Dnia Bez Samochodu.
Kulminacją obchodów była Wielka Parada Rowerowa, w której wzięły udział setki Wrocławian. Atmosferę podgrzewała muzyka puszczana z systemu nagłaśniającego wiezionego na platformie rowerowej. Kolumnę rowerzystów otwierała riksza z bębniarzami, a przez miasto przejechali na rowerach znane osobistości, politycy, pracownicy urzędu miasta.
Dokonano także uroczystego otwarcia przebiegającego przez Wrocław Europejskiego Szlaku Rowerowego „EuroVelo” (R-9), w trakcie którego symbolicznego gestu przecięcia taśmy dokonał wice-prezydent Wrocławia Sławomir Najnigier. Wśród atrakcji warto wymienić także happening uliczny, który poprzedziła konferencja prasowa na zakorkowanych ulicach Wrocławia.
- Termin naszych działań częściowo pokrywa się z akcją „Sprzątanie Świata”. W związku z tym jako prolog naszej imprezy zaplanowaliśmy sprzątanie miasta przez rowerzystów. Chcemy w ten sposób zachęcać nie tylko do ekologicznego poruszania się po mieście, ale także do utrzymania go w czystości – tłumaczył Maciej Miłek, koordynator akcji.
Do organizacji święta włączyło się wiele organizacji (np. Hufiec ZHP im. Pionierów Wrocławia (Wrocław-Stare Miasto).
Europejski Dzień Bez Samochodu (EDBS) i Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT) to ogólnoeuropejskie inicjatywy mające na celu unaocznienie wpływu nadmiernego rozwoju motoryzacji na środowisko oraz promowanie alternatywnych form transportu. W inicjatywie tej z roku na rok bierze udział coraz więcej miast – w 2005 r. było to ponad 1400 miast z 40 krajów. Pomysł Dnia Bez Samochodu zrodził się w 1998 roku we Francji, natomiast w 2002 roku ustanowiono formalnie święto pn. Europejski Dzień Bez Samochodu, nad którym pieczę sprawuje Departament Środowiska Komisji Europejskiej.
Tegorocznym obchodom towarzyszyła szeroka debata na temat konieczności wprowadzenia zmian w zachowaniu podczas przemieszczania się, a w szczególności użycia samochodów osobowych, które to emitują znaczne ilości CO2 do atmosfery. Dlatego obchodom przyświecało hasło: „Ty też masz wpływ na zmiany klimatu”.

Więcej na stronach:
www.eurovelo.pl


… i w Lubaniu

Lubańskie Stowarzyszenie Ekologiczne „Agenda 21” i Centrum Edukacji Ekologicznej w Lubaniu wpisało się w tegoroczne obchody Europejskiego Dnia bez Samochodu organizując Rajd, którego elementem było… poznawanie reliktów wulkanizmu. Rajd połączono z poznawaniem walorów Lubańskiego Wielkiego Lasu i szlaku rowerowego proponowanego przez gminę Siekierczyn. Uczestniczyło w nim 11 drużyn z miasta Lubań reprezentujących szkoły podstawowe i gimnazja.
 - Nasze Rajdy, organizowane pod szyldem „Agenda 21”, mają już 4 lata – opowiada koordynator Agnieszka Wierzbicka.  - Od trzech lat są to rajdy z udziałem leśników w ramach edukacji leśnej społeczeństwa. Jest to na obszarze Nadleśnictwa Świeradów  jedyna masowa impreza leśna poza programem „Zielony rower”, a podczas wędrówki po Lubańskim Wielkim Lesie drużyny piesze zbierają odpady.