Kasza
na
koncie




Przestań sobie wyrzucać! – ileż razy w ten sposób dane nam było pocieszać osoby, które, z jakiś powodów, gryzione były przez wyrzuty sumienia... Niestety, zbyt małej ilości ludzi towarzyszy takie doznanie, kiedy w sytuacji głodu na świecie, zdarza im się wyrzucać pożywienie.

Jakiś czas temu zakończył się pierwszy etap kampanii społecznej „Przestań sobie wyrzucać”, prowadzonej przez Banki Żywności. Kampania poświęcona jest problemowi marnowania żywności. Szacuje się, że 1/3 produkowanej żywności marnuje się, a jednocześnie - miliony ludzi głodują. Z danych GUS wynika, że w Polsce liczba osób pozbawionych podstawowych środków do życia sięga już 5 milionów. Banki Żywności starają się temu przeciwdziałać, gospodarując nadwyżkami żywności i przekazując je organizacjom bezpośrednio walczącym z niedożywieniem.
W trakcie realizacji kampanii mogliśmy obejrzeć profesjonalne materiały reklamowe: spoty telewizyjne i radiowe, reklamy prasowe oraz billboardy. Dalszymi etapami będą: ogólna kampania wizerunkowa oraz kampania towarzysząca Świątecznej Zbiórce Żywności. Kampania stworzyła okazję przewartościowania naszego stosunku do żywności i częstego faktu jej marnotrawienia; była niezwykle cenna, ze względu na niedostateczną ilość takich działań o charakterze edukacyjnym.
Twórcy Banków Żywności zauważają, że wciąż za mało jest badań, które pokazywałyby skalę problemu. Te ostatnie,  przeprowadzone w Polsce, pochodzą z lat siedemdziesiątych. Marnowało się wtedy ok. 27% ziemniaków, 20% zbóż, 28%
Banki Żywności przeciwdziałają utylizacji żywności lub jej marnotrawieniu.   
warzyw i 33% owoców. W skali światowej straty związane z połowem ryb i produkcją rolniczą szacuje się na 30% pierwotnej produkcji, a w przypadku warzyw i owoców - nawet na 40%. Żywność marnuje się także z powodu braku możliwości chłodzenia i złego planowania wielkości produkcji. Prowadzi to do powstawania nadwyżek i przeterminowania żywności. Kontrole Państwowej Inspekcji Handlowej przeprowadzone w 1996 roku, zakwestionowały pod względem przydatności do spożycia 31% towarów spożywczych w 1141 kontrolowanych sklepach. Kolejne lata pokazują, że pożywienia marnuje się coraz więcej.

non-profit i apolitycznie


Banki Żywności -  to federacja organizacji pozarządowych, których celem jest zmniejszanie obszarów niedożywienia oraz przeciwdziałanie marnotrawieniu żywności. Biorą one udział w rozwiązywaniu lokalnych problemów socjalnych i ekonomicznych, przez co stają się istotnym ogniwem w ekonomii społecznej kraju. Działają one w oparciu o trzy podstawowe zasady. Pierwsza z nich, to zasada non-profit, realizowana poprzez bezpłatne pozyskiwane żywności oraz jej bezpłatny rozdział. Druga z zasad - to kierowanie żywności do potrzebujących poprzez organizacje charytatywne, zajmujące się bezpośrednio dożywianiem, trzecia – to zasada apolityczności oraz różnorodności światopoglądowej. Realizacja misji odbywa się tutaj poprzez wyszukiwanie rezerw żywności produkowanej w nadmiarze, pozyskiwanie produktów o krótkich terminach przydatności do spożycia, a także gromadzenie rezerw żywności i ich dystrybucję. Duży nacisk kładziony jest także na edukacyjny aspekt podejmowanych działań, a więc - promowanie postaw przeciwdziałających utylizacji żywności lub jej marnotrawieniu.    
Ich działalność wpisuje się w idee zrównoważonego rozwoju.

Każda organizacja społeczna, wchodząca we współpracę z bankami, pisemnie zobowiązuje się do nieodpłatnego udostępnienia żywności pochodzącej z banków żywności swoim podopiecznym. Ma także, oczywiście, bezwzględny zakaz jej redystrybucji.
Co roku, przed Bożym Narodzeniem, Federacja organizuje ogólnopolską Świąteczna Zbiórkę Żywności, podczas której w ideę niesienia pomocy potrzebującym włączają się osoby fizyczne.



na Dolnym Śląsku


 Banki swoją siecią obejmują obszar całego kraju z uwzględnieniem podstawowego podziału administracyjnego. Problemowi niedożywienia i marnotrawienia żywności na obszarze regionu dolnośląskiego starają się sprostać 4 banki żywności: we Wrocławiu, w Świdnicy, w Wałbrzychu oraz Bank Żywności i Sprzętu w Jaworze. Bank Żywności we Wrocławiu jest jedynym bankiem o statusie członka Federacji PBŻ, a pozostałe - posiadają status partnerów i oczekują na przyjęcie w poczet członków federacji.
– Zasada naszego działania jest prosta: pozyskujemy od firm i instytucji żywność, pozwalając im np. na rozwiązanie problemu nadwyżek towaru, a następnie – przekazujemy ją bezpośrednio do potrzebujących – tłumaczy Agnieszka Krasoń, kierowniczka biura Wrocławskiego Banku Żywności. – Taka działalność, polegająca na ograniczaniu ubóstwa, wpisuje się w idee zrównoważonego rozwoju.

   


Katarzyna Głowacka

 

Związek Stowarzyszeń „Wrocławski Bank Żywności”
bz.wrocław@bankizywnosci.pl