POD NASZYM PATRONATEM

Tegoroczna, polska edycja akcji „Sprzątanie Świata” udowodniła, że... śmieci nie znają granic, kiedy to ambasadorowie z m.in.: Australii, Nowej Zelandii, Libanu, Grecji, Laosu, Stanów Zjednoczonych, Republiki Korei Południowej, Estonii, Sri Lanki czy Urugwaju sprzątali brzegi  Wisły. Taka postawa to doskonały przykład postawy, zgodnie z którą ludzie, bez względu na pochodzenie, kulturę czy narodowość, powinni wspólnie dbać o środowisko.
Wierzymy, że jest to możliwe, zwłaszcza, kiedy tego dnia milion wolontariuszy w całej Polsce wykonuje ważne, konkretne działania na rzecz ochrony środowiska. Ilość wolontariuszy z całego świata, która w tym czasie włączyła się w akcję, to 30 milionów!
Od Bałtyku po Tatry porządkowano tereny publiczne, wyszukiwano i likwidowano dzikie wysypiska, przeprowadzano happeningi, lekcje ekologii, wycieczki, festiwale ekologicznej piosenki i poezji. Sprzątano Tatry nawet na wysokości 2000 m npm. (np. Wołowiec sprzątali uczniowie Prywatnego Technikum Hotelarskiego z Zakopanego) i dna jezior (np. Centrum Nurkowe „Batysfera” z Łodzi.
W 13 edycji Akcji „Sprzątanie świata – Polska” wzięli także udział więźniowie (np. w Zamrzenicy czy w Płocku). Było to jedno z pierwszych działań programu resocjalizacyjnego pt. „Skazani na Ekologię”, przygotowanego przez Fundację Nasza Ziemia i Biuro Penitencjarne Centralnego Zarządu Więziennictwa. Celem programu jest zaangażowanie skazanych w Zakładach Karnych oraz Aresztach Śledczych w całej Polsce do prostych działań na rzecz ochrony środowiska, np. więźniowie swoją pracę wolontarystyczną zaoferują gminom oraz Lasom Państwowym.
Ochrona środowiska to aktywność, dlatego na warszawskim Targówku podsumowanie lokalnego „Sprzątania” miało postać festynu sportowego i festiwalu piosenki ekologicznej, w którym wzięło udział ponad 1.000 dzieci i młodzieży, nauczycieli oraz rodziców. Na Polu Mokotowskim w Warszawie odbył się natomiast Ogólnopolski Finał Sprzątania świata – Polska 2006. Na pikniku rodzinnym, wieńczącym tegoroczną edycję akcji oraz Warszawskie Dni Recyklingu, można było wziąć udział w ekologicznych konkursach, wymienić surowce wtórne na piękne krzewy, posłuchać świetnie grających zespołów (m.in. śpiewających szanty „Ryczących Dwudziestek”), grupy Hormonogram czy gwiazdy wieczoru - Sydneya Polaka. Całą imprezę zakończył fantastyczny pokaz lasów, zorganizowany przez Fundację Grupy TP.
Przez cały dzień była piękna pogoda i odwiedziło nas 10.000 ludzi! Podczas Finału można było spróbować urodzinowego tortu - „Sprzątanie świata – Polska” skończyło już 13 lat! Pysznym tortem śmietankowo-owocowym z polewą z białej czekolady delektowało się ponad 500 osób. To była naprawdę smaczna lekcja!
 „Sprzątanie świata – Polska 2006” otwiera drugą edycję Programu Publicznej Edukacji Ekologicznej w zakresie gospodarki odpadami, realizowanego przez Koalicję Edukacji Ekologicznej (więcej na: www.recykling.pl). Magazyn ekologiczny „Kropla” jest Patronem Medialnym działań podejmowanych w Programie.

Sławek Brzózek
Fundacja „Nasza Ziemia”
www. naszaziemia.pl