Od dłuższego czasu wiele organizacji ekologicznych oraz osób wrażliwych na piękno krajobrazu sprzeciwia się masowym akcjom wycinania drzew przydrożnych. Wśród argumentów przytaczanych przeciwko takim akcjom znajduje się najczęściej ten, mówiący o tym, iż drzewa przydrożne stanowią cenny i ważny element naszego rodzimego krajobrazu i przyrodniczego dziedzictwa, a winą najczęstszych kolizji drogowych jest nadmierna prędkość i jazda pod wpływem alkoholu, a nie drzewa.
Wśród organizacji, które postanowiły zabrać głos w tej sprawie, znalazła się także Liga Ochrony Przyrody. Bardzo ciekawa jest inicjatywa jej oddziału w Gdańsku, który - dzięki wsparciu finansowemu  Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu – Fundusz Inicjatyw Obywatelskich i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku – zorganizował „Młodzieżowy zwiad ekologiczny: Na ratunek drzewom!”
- Zaproponowane przez nas działania to  również realizacja  hasła: „Poznaję, szanuję, chronię” – twierdzą inicjatorzy akcji.
Program skierowany był do szkolnych kół Ligi Ochrony Przyrody, działających w różnych typach szkół województwa pomorskiego i składał się z kilku etapów.
Część teoretyczną stanowiły lekcje przeprowadzone wg załączonych lub własnych scenariuszy, dostosowanych do wieku i umiejętności uczniów i systematyzujących ich wiedzę w zakresie form ochrony przyrody, podstawowych gatunków drzew oraz funkcji tzw. zieleni wysokiej w środowisku, w tym również do człowieka.
Część praktyczna – to zajęcia terenowe, wg kart pracy ucznia, pozwalające ocenić stan środowiska przyrodniczego najbliższej okolicy ze szczególnym uwzględnieniem zieleni wysokiej. Podczas zajęć terenowych młodzież  wykonała również dokumentację fotograficzną wybranego i ocenianego terenu – przykłady najpiękniejszych, najcenniejszych obiektów oraz przykłady dewastacji i nieprawidłowo prowadzonych zabiegów  pielęgnacyjnych drzew.
Karty pracy ucznia oraz  zespołowa dokumentacja (w postaci albumów lub posterów) trafiła do organizatora, tj. do Zarządu Okręgowego Ligi Ochrony Przyrody w Gdańsku, pozwalając na opracowanie broszury. Materiały te stały się także podstawą do dyskusji podczas Sejmiku Młodych Działaczy Ochrony Przyrody, jaki odbył się 2 grudnia w Zespole Szkól Ogólnokształcących w Gdańsku.
W trakcie sejmiku odbyła się prezentacja wykonanej przez młodzież dokumentacji, a autorzy najciekawszych prezentacji otrzymali cenne i liczne nagrody. Dodatkowo pierwszych 30 kół, które zgłosiły się do programu, otrzymało  pakiet edukacyjny zawierający: przewodniki, plansze poglądowe, zeszyty edukacyjne i lornetki oraz  materiały do wykonania albumów i posterów.

Alicja Głodkiewicz
Zarząd Okręgu LOP Gdańsk

 

 Więcej informacji na stronach:

www.ratujdrzewa.gdynia.pl/index.html
www.lop.gda.pl