Czy korzystanie z Internetu – zwłaszcza w celach edukacyjnych – pozbawione jest wad?
Niestety, nie. O „syndromie uzależnienia”, zerwaniu kontaktu z „naturalnym” światem, czy też – schorzeniach zdrowotnych związanych z takim trybem pracy można by mówić wiele. Mając na uwadze powyższe „pułapki” – zachęcamy mimo wszystko do surfowania „po sieci”.
Warto naostrzyć przy tym – niczym szkolny ołówek, zmysł uważności i krytycznego myślenia…
(KG)

www.EkoEdukacja.pl– to internetowa baza danych, poświęcona edukacji ekologicznej, w której znajdziemy rozmaite materiały przydatne do prowadzenia takiej edukacji (np. konspekty i scenariusze zajęć, przykłady dobrych praktyk) oraz oferty związane z edukacją ekologiczną i linki do ośrodków i biur podróży prowadzących np. Zielone Szkoły czy turystykę ekologiczną.
Portal jest częścią grupy serwisów poświęconych edukacji ekologicznej, w tym w szczególności edukacji odpadowej.
Grupę tę tworzą serwisy Fundacji Nasza Ziemia, kampanii „Sprzątanie świata – Polska”, Centrum Informacji o Recyklingu RECYKLING.PL oraz innych zaprzyjaźnionych organizacji i inicjatyw.
Wszystkie zebrane tu materiały są pogrupowane w działy tematyczne, takie jak: energia, ochrona powietrza, ochrona przed hałasem, ochrona środowiska, ochrona powietrza, ochrona ziemi, odpady, odpowiedzialna konsumpcja, odzysk, przyroda, recykling czy selektywna zbiórka.
Materiały są udostępnione do darmowego wykorzystania przez wszystkich zainteresowanych taką wiedzą. Autorzy portalu zachęcają wszystkich do dzielenia się swoim edukacyjnym dorobkiem, ponieważ posłuży to wspólnej sprawie: ochronie środowiska!

http://www.ekoedu.uw.edu.pl/ – to finansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej strony poświęcone edukacji dla zrównoważonego rozwoju.
Jest to przedsięwzięcie wspierające dekadę UNESCO i prowadzone przez Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym.
 Znajdziemy tu zarówno informacje na temat prowadzonych aktualnie programów edukacyjnych i kampanii, pomysły edukacyjne i materiały pomocnicze, jak i treść wykładów uniwersyteckich czy rekomendowaną literaturę.
 Ciekawym pomysłem jest utworzony tutaj dział „Giełda pomysłów i wymiana informacji”, wartościowe są także zebrane pomysły dotyczące edukacji niepełnosprawnych czy edukacji zawodowej.
 W ciszy jesteś Ty i jestem ja, my jesteśmy tajemnicą, która się więcej nie zdarzy (Edward Estlin Cummings) – takie motto wprowadza nas w „klimat” tego portalu.
 Skąd czerpać aktualną wiedzę na temat zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska, przyrody?
 Jak to skąd – z Internetu?! – padnie odpowiedź.
 Przecież na monitorze komputera możemy zobaczyć, jak wygląda las, wybrany gatunek rośliny, minerał.
 Ba, to w komputerze, a nie w trakcie spaceru po parku, zobaczymy poprzeczny przekrój liścia, a przejrzysty wykres pokaże nam, jak „kurczą się” naturalne zasoby naszej Planety, czy które jej obszary borykają się z problemem głodu. Za sprawą „sieci” i umieszczonych w niej plików mp3 możemy posłuchać śpiewu skowronka, a w internetowej kamerze – podpatrzeć, jak przeplatając gałązkę obok gałązki bocian wije gniazdo…