BOĆKI
- PRAKTYKA
I
PLANY


Od 1994 roku Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody „pro Natura” realizuje ogólnopolski „Program ochrony bociana białego i jego siedlisk”. W realizacji Programu bierze udział wiele osób indywidualnych, 2500 szkół oraz sze reg instytucji: parki narodowe i krajobrazowe, zakłady energetyczne, samorządy, władze ochrony przyrody. Od 2001 roku współpraca z kilkoma spośród organizacji społecznych zacieśniła się i przybrała formę partnerstwa.
W ramach Programu przeprowadzono renowację ponad 6700 gniazd bocianich, zorganizowano szkolenia dla pracowników zakładów energetycznych, odtworzono żerowiska bocianie na terenach zakupionych przez PTPP „pro Natura”. Działania te były możliwe dzięki wsparciu Fundacji EkoFundusz. Do działań w ramach programu należy także zakup terenów podmokłych oraz
usuwanie sznurków, w które zaplątują się pisklęta z ponad 2000 gniazd.

Więcej informacji o Programie można znaleźć na stronach:
www.bociany.pl

Od 1999 r. program ochrony bociana białego realizuje także Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”. Każdego roku na terenie dwóch powiatów Niziny Mazowieckiej wolontariusze i członkowie organizacji prowadzą inwentaryzację gniazd bocianich, połączoną z określeniem stopnia zagrożenia poszczególnych stanowisk. Po odlocie bocianów aż do ich przylotu gniazda są zabezpieczane. Odbywa się to przy współpracy z rejonami energetycznymi, urzędami
gminnymi oraz społecznościami lokalnymi. W najbliższym czasie planowane jest wykupywanie najcenniejszych dla bocianów terenów oraz prowadzenie na nich gospodarki ukierunkowanej na ochronę przyrody.
W ramach programu prowadzone są również działania interwencyjne oraz edukacja. Organizowane są cykliczne imprezy:
– rajd rowerowy „Szlakiem bocianich gniazd” przybliżający ideę ochrony gatunku, terenów podmokłych oraz historię miejscowości zlokalizowanych na trasie, – „Dzień bociana” – w którym przygotowywane są inscenizacje, prelekcje i rozstrzygnięcia konkursów przyrodniczych oraz szkolenie dla lekarzy weterynarii „Jak pomagać poszkodowanym ptakom”.

Wszystkie ww. zadania są popularyzowane na stronie internetowej TP „Bocian”:
 www.bocian.org.pl

WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA
Boćki spędzają w naszym kraju tylko 5 miesięcy rocznie, w pozostałym okresie wędrują poprzez dziesiątki innych krajów, gdzie również stykają się z różnymi niebezpieczeństwami. Mogą zginąć z głodu lub wycieńczenia, być zjedzone przez głodujących ludzi, zastrzelone dla zabawy lub upolowane przez drapieżniki.
Dlatego ochrona bociana białego wymaga międzynarodowej współpracy. Polega ona na wymianie informacji o metodach i zagrożeniach, przekazywaniu doświadczeń, a także pomocy finansowej. Okazuje się, że w różnych krajach występują podobne problemy, a dla ich rozwiązania można stosować takie same metody. Hiszpańskie bociany równie często jak nasze zaplątują się w plastykowe sznurki. Niszczenie żerowisk w wyniku przekształcania środowiska dotyka boćki w Czechach i Maroku.
Programy odtwarzania terenów podmokłych prowadzi się między innymi w szwajcarskiej dolinie Renu, Francji i w Niemczech. Podobne przykłady restytucji mokradeł znane są również z Europy Środkowej, np. z Polski, Słowacji lub Węgier.