30 marca 2006 r. w Warszawie odbyło się założycielskie spotkanie Koalicji na rzecz Zrównoważonego Transportu. Aby nawiązać do dobrej historii wspólnych działań ekologów na rzecz ekologicznego transportu z lat 90., jej inicjatorzy zdecydowali się powrócić do nazwy Koalicja Lanckorońska. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele ok. 20 organizacji ekologicznych i społecznych z Warszawy, Łodzi, Krakowa, Wrocławia, Poznania, Białegostoku, Częstochowy, Gdańska, Grodziska Mazowieckiego oraz Nowej Soli. Koalicja ma na celu promocję zrównoważonego transportu oraz ograniczenie negatywnego wpływu transportu na środowisko, zdrowie i życie ludzi. Jej pierwsze działania będą koncentrowały się na promocji idei transportu intermodalnego, którego idea streszcza się w haśle TIR-y na tory, oraz transportu rowerowego i publicznego. Koalicja zajmie się także edukacją o wpływie transportu na środowisko i działaniami na rzecz wzmocnienia udziału społecznego w podejmowaniu związanych z transportem decyzji dotyczących środowiska.
W pierwszym roku działalności sekretariat Koalicji prowadzi stowarzyszenie Zielone Mazowsze z Warszawy. – Do wstępowania w szeregi Koalicji zachęcamy zarówno organizacje pozarządowe, jak i osoby prywatne. Wystarczy nadesłać na adres sekretariatu Koalicji specjalną deklarację o przystąpieniu do Koalicji i zostać, w wyniku głosowania, zaakceptowanym przez obecnych członków grupy– zachęca sekretarz Koalicji z Zielonego Mazowsza, Krzysztof Rytel.
najpierw edukacja
Wśród proponowanych przez Koalicję licznych rozwiązań, które pozwolą to osiągnąć, wymieniane jest prowadzenie działań edukacyjnych i informacyjnych. Dlatego jednym z pierwszych, podjętych przez nią działań jest wydanie broszury dla organizacji pozarządowych i grup mieszkańców pt. „Wpływ transportu drogowego na środowisko i zdrowie ludzi”. Broszura opisuje zagrożenia, jakie niesie ze sobą transport drogowy. Skierowana jest do studentów, ekologów, dziennikarzy i wszystkich, którzy zainteresowani są ekologicznymi aspektami transportu. We wprowadzeniu publikacji przeczytamy, że jej celem jest upowszechnienie w społeczeństwie prawdziwego obrazu transportu drogowego i zwrócenie uwagi na zagrożenia z nim związane. Czytelnik po zapoznaniu się z jej treścią dowie się, jaka jest ilość samochodów poruszających się po naszych ulicach, i dlaczego polskie pociągi i komunikacja miejska nie cieszą się takim zainteresowaniem jak w innych krajach. W publikacji poruszone zostały problemy zasad nierównego finansowania poszczególnych gałęzi transportu, szkodliwość hałasu i emisji zanieczyszczeń. Opisano problematykę wypadków drogowych i koszty zewnętrzne transportu, zaproponowano także proekologiczne rozwiązania transportowe, jak i zasady polityki transportowej. (KG)
Więcej informacji w Internecie: www.zm.org.pl/koalicja www.zm.org.pl/koalicja/?t=koalicja.publikacje |