Przyroda Puszczy Białowieskiej jest zagrożona! Tylko 17% tego najstarszego w Polsce lasu jest objęte ochroną jako park narodowy, a w jego pozostałej części nadal wycina się ponadstuletnie drzewa! Na puszczańskich drogach rośnie ruch samochodowy, w tym transport materiałów niebezpiecznych. Ratujmy Puszczę! – apeluje organizacja WWF-Polska. Obok działań o charakterze interwencyjnym, WWF kładzie także duży nacisk na edukację.

WWF dąży do ochrony naturalnych drzewostanów oraz utrzymania ciągłości procesów przyrodniczych na obszarze całej Puszczy Białowieskiej. Fundacja wspiera włączenie Puszczy Białowieskiej do europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000, a obecnie dla tego obszaru jest opracowywany plan ochrony. Zabiega także o przywrócenie zakazu wyrębu wszystkich ponadstuletnich drzew i drzewostanów, zmniejszenie przynajmniej o połowę ilości pozyskiwanego drewna w Puszczy Białowieskiej oraz stworzenie warunków do powiększenia parku narodowego w polskiej części Puszczy Białowieskiej.
W ramach projektu WWF prowadzona jest akcja edukacyjna mająca na celu zmianę nastawienia lokalnej społeczności do idei ochrony Puszczy Białowieskiej. Do najbardziej spektakularnych działań WWF należy zaliczyć programy edukacyjne: „Po co nam martwe drzewa?” i „Wilk - nie taki straszny” oraz publikację książek: „Drugie życie drzewa - Zielona osłona Puszczy Białowieskiej”, „Puszcza Białowieska - Jaka przyszłość?”, a także dofinansowanie wydania „Zasad funkcjonowania Białowieskiego Parku Narodowego powiększonego na cały obszar polskiej części Puszczy Białowieskiej”.
W regionie Puszczy Białowieskiej WWF wspiera aktywnie rozwój turystyki przyjaznej przyrodzie, jako alternatywy dla dotychczasowej surowcowej eksploatacji lasów. - Dzięki naszej inicjatywie powstało już ponad 250 km szlaków rowerowych, wyremontowana została ścieżkę edukacyjna „Żebra Żubra”. – Dofinansowaliśmy także utworzenie infrastruktury turystycznej - kładek, punktów widokowych, tablic informacyjnych (m.in. przy szlaku „Carska Tropina”) – wymienia Stefan Jakimiuk, kierownik projektu „Białowieski Park Narodowy”.
Inny rodzaj działalności WWF to aktywna promocja wartości przyrodniczych i kulturowych regionu. Do tego typu działań należy zaliczyć: wydanie mapy turystycznej „Puszcza Białowieska i okolice”, przygotowanie i opublikowanie dodatków o tematyce ekologicznej i turystycznej do gazet regionalnych i ogólnopolskich.
– Nasze działania wpływają na zmianę nastawienia lokalnych społeczności do ochrony przyrody w regionie, co znajduje swoje odbicie w coraz liczniejszych inicjatywach obywatelskich na rzecz zachowania walorów przyrodniczych Puszczy Białowieskiej - jednego z najcenniejszych obszarów przyrodniczych Europy.

co jej zagraża?
Jednym z poważniejszych zagrożeń dla Puszczy są wyręby wiekowych drzewostanów. Puszcza Białowieska przetrwała w bardzo dobrym stanie do I wojny światowej. Od 1915 roku na tym cennym obszarze rozpoczęła się systematyczna, a czasami wręcz rabunkowa, gospodarka leśna. Utworzony w 1921 roku „Rezerwat”, przemianowany w 1947 roku na Białowieski Park Narodowy, przez lata chronił zaledwie niewielki fragment (4747,17 ha) lasów naturalnych. Poza parkiem natomiast intensywnie pozyskiwano drewno.Dlatego też na początku lat 1990-tych rozpoczęła się kampania na rzecz objęcia ochroną całej polskiej części Puszczy Białowieskiej. W rezultacie w 1996 roku powiększono park narodowy do 10502 ha, co jednak stanowi zaledwie 1/6 obszaru polskiej części Puszczy.
W 2003 roku poza parkiem utworzono nowy, duży rezerwat (ok. 8600 ha).Jednocześnie w tym samym roku zostały podpisane nowe Plany Urządzania Lasu dla nadleśnictw Puszczy Białowieskiej na lata 2002-2011, które przewidują znaczny wzrost ilości pozyskiwanego drewna.
  Również obowiązujące od 1998 roku moratorium zabraniające wyrębu ponadstuletnich drzew i drzewostanów zostało zniesione.

Kompendium wiedzy o ochronie Rospudy

„Chrońmy dolinę Rospudy” – takie hasło przyświeca działaniom wielu osób, zaangażowanych w ochronę pięknej doliny rzeki Rospudy k. Augustowi. Dolina Rospudy to miejsce planowanego rezerwatu przyrody i jedyne w całym kraju, gdzie występuje miodokwiat krzyżowy, jeden z gatunków storczyka. Zagrożeniem dla tego terenu jest poprowadzenie tam obwodnicy Augustowa, tworzoną w ramach drogi szybkiego ruchu Via Baltica. O tym, dlaczego Rozpuda jest bezcenna, jak przedstawiano sytuacje tego miejsca w mediach, co o pomyśle obwodnicy sądzą rolnicy, a także jakie w tej sprawie są opinie naukowe i eksperckie możemy przeczytać na stronie internetowej Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot:

www.pracownia.org.pl/rospuda

  W konsekwencji degradacja Puszczy Białowieskiej trwa nadal.
Innym zagrożeniem dla przyrody jest koncentracja turystyki w środku Puszczy Białowieskiej na niewielkiej przestrzeni, zajmowanej przez Białowieski Park Narodowy (BPN). W ostatnich latach w miejscowości Białowieża, położonej bezpośrednio przy BPN, powstały nowe duże hotele, pensjonaty, kwatery agroturystyczne. Konsekwencją tej sytuacji jest znaczny wzrost ruchu samochodowego na drogach w Puszczy Białowieskiej. Dlatego też istnieje pilna potrzeba wypracowania strategii zarządzania turystyką w skali całej Puszczy.
– To jest ostatni moment, w którym możemy ochronić ten najcenniejszy na Niżu Europejskim las naturalny. – apeluje Stefan Jakimiuk. Dlatego Puszcza Białowieska puszcza S.O.S.! Nie bądź obojętny! Podpisz apel do Prezydenta i Premiera RP w sprawie powiększenia parku narodowego na obszar całej polskiej części Puszczy Białowieskiej na stronie www.wwf.pl/puszczasos.

Źródło: WWF
Fot. (C) WWF Polska / Janusz Korbel

Więcej informacji na stronach:
www.wwf.pl