Sprzęt komputerowy, walkmany i odtwarzacze mp3, aparaty cyfrowe, mikroskopy, ubrania i sprzęt sportowy, encyklopedie i programy multimedialne... To tylko niektóre z nagród, jakie czekają na uczniów, którzy zdecydują się wnieść własny wkład w ochronę środowiska i włączą się do konkursu „Wszystkie śmieci nasze są”.Konkurs już się rozpoczął i będzie trwał do końca maja 2007 roku.

Organizatorem konkursu jest Fundacja Rozwoju Ekologicznego „Wspólny Cel” z Warszawy oraz Towarzystwo Ekologiczno-Społeczne „Wolę Być” ze Szczecina. Organizacje te postanowiły zapoznać uczestników z problematyką powstawania odpadów i ich oddziaływania na otoczenie. Pytania konkursowe dotyczą zagadnień związanych z odpadami z gospodarstw domowych.
Najbardziej szkodliwe są odpady niebezpieczne, dlatego głównym „bohaterem” konkursu są zużyte baterie.
– Konkurs ten różni się tym od innych, że główny akcent został położony na edukację ekologiczną poprzez zabawę i rywalizację nie opartą na ścisłej wiedzy, lecz problemie, który trzeba rozwiązać. Dlatego wygrać może w nim nawet słaby uczeń – zapewniają organizatorzy. Pytania, w postaci zagadnień problemowych, cechują się stosunkowo niskim stopieniem trudności, tak, żeby dać szansę udzielenia poprawnej odpowiedzi każdemu z uczniów, biorącemu udział w zbiórce baterii.
Udział ucznia w konkursie wiąże się z koniecznością zebrania minimum 25 zużytych baterii w ciągu roku. Oprócz tego uczeń, który zbierze największą ilość zużytych baterii w skali szkoły, otrzyma nagrodę specjalną. A najlepsi „uczniowie-zbieracze” i szkoły najlepsze w skali województwa i kraju otrzymają również nagrody dodatkowe. W ramach Konkursu zostanie rozdanych w sumie 3 700 nagród dla uczestników indywidualnych oraz 50 nagród dla szkół.
Sponsorami nagród są firma PROEKO GRUPA POLSKA oraz Fundacja Rozwoju Ekologii „Wspólny Cel”.
Zasięgiem konkursu jest objętych 5 000 szkół z 8 następujących województw: Mazowieckie, Pomorskie, Zachodniopomorskie, Lubuskie, Dolnośląskie, Wielkopolskie, Opolskie, Śląskie, które otrzymają listy z informacją o konkursie. Przewidziana liczba szkół – uczestników konkursu to 1 000. Indywidualnymi uczestnikami konkursu są uczniowie ze szkół zgłoszonych do konkursu ze wszystkich poziomów nauczania ( tj.: szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz średnich).
 Aby stać się indywidualnym uczestnikiem konkursu, wystarczy brać udział w zbiórce zużytych baterii, na terenie szkoły, która zgłosiła udział w konkursie. (KG)
 

Więcej informacji w Internecie:

 www.odpady.org.pl
w dziale Konkurs (górne menu strony)

Rady na bioodpady

Fundacja Ekologiczna „Zielona Akcja” z Legnicy postanowiła przekazać praktyczne rady na rozwiązanie problemu bioodpadów mieszkańcom  Polski południowo-zachodniej (Dolny Śląsk oraz część płn woj. Opolskiego i płd – Wielkopolskiego). W tym celu rozpoczęto realizację projektu „Rady na bioodpady”, skierowanego bezpośrednio do gmin, związków komunalnych i szkół Dolnego Śląska oraz związków komunalnych działających na granicy
w. w. województw.
Projekt przewiduje realizację m. in. badań ankietowych, wyjazdu studialnego, wydanie regionalnego programu edukacyjnego dla szkół „Myślę więc segreguję. Rady na bioodpady”, a także przeprowadzenie konferencji, szkoleń, konsultacji, warsztatów itp. Ważnym elementem projektu będzie przeprowadzenie pilotażu informacyjno-edukacyjnego na terenie
dwóch wybranych gmin Dolnego Śląska, które pomoże w zachęceniu mieszkańców do
prowadzenia przydomowego kompostowania odpadów.