![]()
Program zmian zwany Zielone Biuro to zestaw prostych działań zmierzających do poprawy funkcjonowania biura oraz wprowadzenia proekologicznego podejścia do organizacji miejsca pracy. Podstawowym założeniem jest zmniejszenie kosztów działalności poprzez minimalizację zużycia energii, wody czy też papieru przy jednoczesnym zwiększaniu świadomości ekologicznej pracowników i kontrahentów. W dłuższej perspektywie przyczynia się to do zmniejszenia negatywnego wpływu tej dziedziny ludzkiej aktywności na środowisko naturalne.
Ceremonia przyznania certyfikatu „Zielone Biuro” firmie BP. od lewej: Jerzy Brniak, Prezes BP Polska, Ewa Stahlberger -- Olivier, GPM&S Manager, Katarzyna Mydlak -- Kowalska, RICOH Polska, prof. Zbigniew Witkowski, Ministerstwo Środowiska Idea programu Zielone Biuro została zapoczątkowana w 1997 roku w Melbourne w Australii. Od tego czasu wiele przedsiębiorstw, organizacji i instytucji realizuje oraz udoskonala główne założenia programu, a osiągane przez nie rezultaty przynoszą czystą satysfakcję - zarówno na polu ideowym, jak i ekonomicznym.
W Polsce program wprowadzany jest w ramach projektu „Czysty Biznes” przez Krakowską Fundację Partnerstwo dla Środowiska, przy współudziale firmy Ricoh Polska. Jednostkom najbardziej zaangażowanym, które osiągną dobry poziom zielonego zarządzania przyznawany jest przez niezależną Kapitułę Certyfikat „Zielonego Biura”. Dotychczas otrzymały go np. firmy: BP oraz mniej znany KSERKOM, zajmujący się sprzedażą urządzeń biurowych oraz kompleksową obsługą serwisową w tym zakresie. Każdy z nas zdaje sobie sprawę, iż wszystkie firmy nastawione są na powiększenie przewagi
![]() Certyfikat Zielonego Biura jest ważny dwa lata i po tym czasie należy przystąpić do jego odnowienia, m.in. poprzez wykonanie w firmie audytu ekologicznego, co wpływa pozytywnie na firmy, gdyż muszą one stale doskonalić swe działania oraz podejmować coraz to nowe inicjatywy na rzecz ochrony środowiska.
Jednocześnie z wdrożeniem w firmie programu Zielone Biuro zalecane jest wprowadzenie działań skierowanych bezpośrednio do pracowników, mających na celu zapewnienie im przyjaznej atmosfery pracy np. poprzez stworzenie przestrzeni służącej integracji, wykorzystanie dużej ilości żywych roślin, budowę w pobliżu miejsca pracy parkingów rowerowych, stałą i czasową zbiórkę materiałów wtórnych bądź niebezpiecznych takich jak baterie, papier, plastik. Innym pomysłem może być być zawiązywanie się formacji gospodarczych zwanych Zielonymi Parkami Przemysłowymi, w których partnerzy wykorzystują wzajemnie produkowane przez siebie odpady, między innymi te pochodzące z biur (napełnianie tonerów, przeróbka papieru). A morze Państwo mają jeszcze jakieś inne pomysły? artur @?” ślimak ziraf@eko.org.pl Zielone Biura w Internecie: http://www.czystybiznes.pl/zielone_biuro/index.html http://www.greenoffice.org.nz/ http://www.egeneration.co.uk/centre/modules/green_office http://www.green_office.org.uk/ Ceremonia przyznania certyfikatu „Zielone Biuro” firmie Kserkom z Tarnowa. od lewej: R Serafin- dyrektor Fundacji Partnerstwo dla Środowiska; Beata Zmarzły i Tomasz Zmarzły- firma Kserkom z Tarnowa; Andrzej Sasak -Prezydent Tarnowa.
|
![]() |
![]() |
![]() |