Działalność stowarzyszenia na rzecz Ekorozwoju „Agro-Group” to przykład ewolucji – od klasycznej edukacji ekologicznej do edukacji dla ekorozwoju, angażującej partnerów z sektora samorządowego i biznesu i wkraczającej w tematykę handlu, przedsiębiorczości czy turystyki. W trakcie wieloletniej praktyki edukacyjnej odbiorcami naszych działań były zarówno przedszkolaki, młodzież, jak i… ci „całkiem dorośli”.
O charakterze oferty edukacyjnej stowarzyszenia świadczą takie programy, jak np. „Lekcje z bocianem” czy „Moje środowisko”. Pierwszy z nich, o wdzięcznym tytule, przywołującym ptaka tak bardzo lubianego przez każdego Polaka, to autorski projekt z zakresu edukacji ekologicznej. Jego celem jest kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów oraz uświadamianie zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem i zmianami w środowisku naturalnym. Zajęcia w nim były bezpłatne dla uczestników dzięki dofinansowaniu ze środków Komisji Europejskiej w ramach działań Europejskiej Sieci Edukacji Ekologicznej (Environment Education Network) skupiającej organizacje z Bułgarii, Francji, Polski i Rumunii.
„Moje środowisko” jest natomiast propozycją interdyscyplinarnego programu edukacji ekologicznej, przeznaczonego do realizacji w gimnazjach. Program ma za zadanie nauczać uczniów o walorach naturalnych ich najbliższego otoczenia - jego wartości, zagrożeniach, możliwości ochrony. Wersja internetowa materiałów edukacyjnych jest próbą wykorzystania tej technologii do nauki ekologii, w sposób niemożliwy do osiągnięcia w formie tradycyjnej publikacji.
w mieście i na ekranie
Realizowaliśmy także projekt „Miasto nad rzeką Białą”. Jego celem było stworzenie i wdrożenie międzyszkolnego programu edukacji środowiskowej, obejmującego ochronę i promocję rzeki Białej wraz z jej nabrzeżem jako niezwykle istotnego elementu miasta, łączącego w sobie funkcję reprezentacyjną oraz ekologiczną.
Mamy na koncie także realizację programu filmowej edukacji ekologicznej „Zielony Ekran”, w którym dla celów edukacyjnych wykorzystano filmy fabularne (głównie młodzieżowe filmy przygodowe). Edukację ekologiczną prowadziliśmy nawet w przedszkolach, przystosowując zajęcia do działalności takich placówek, programu dydaktycznego i… pór roku. Takie zajęcia potraktowaliśmy jako okazję do promocji wśród odbiorców – dzieci uczęszczających do przedszkoli oraz ich rodziców – ekologicznego stylu życia, powodującego jak najmniejsze uciążliwości dla środowiska. |
Zgłoś swoją szkołę!
Stowarzyszenie na rzecz Ekorozwoju „Agro-Group” we współpracy z Dolnośląską Fundacją Ekorozwoju już po raz drugi zaprasza do udziału w projekcie „Czy ja dbam o środowisko? 2006/07”, którego celem jest kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów w szkole i poza szkołą. Chcemy zwrócić uwagę na tematy związane z ochroną środowiska w szkole oraz w domu uczniów. Pokazać, w jaki sposób nasze codzienne wybory wpływają na stan środowiska naturalnego.
„Czy ja dbam o środowisko” – to program, który porusza takie tematy jak: „odpowiedzialne” zakupy, czyli, w czym kupować i jak kupować żeby nie szkodzić środowisku oraz komu płacimy pieniądze i co z tego wynika. Pokażemy, jak uczniowie mogą sami przeprowadzić audyt ekologiczny szkoły oraz swojego domu; jak napisać program szkoły przyjaznej środowisku. W projekcie kładziemy nacisk na osobistą odpowiedzialność za środowisko, podkreślamy: „ja” mam wpływ na to, co dzieje się w moim otoczeniu.
W projekcie weźmie udział 200 szkół z całej Polski. Zapraszamy do udziału jedną klasę ze szkoły podstawowej lub gimnazjum. Uczestnictwo w projekcie jest bezpłatne dzięki dofinansowaniu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz środków własnych Stowarzyszenia na rzecz Ekorozwoju „Agro-Group”.
Warunkiem udziału jest zgłoszenie szkoły do projektu oraz podanie nazwiska koordynatora szkolnego, który weźmie udział w szkoleniu. Wypełniony formularz zgłoszenia z pieczątką szkoły prosimy przesłać faksem lub listem (adres:
ul. Ciepła 19 A, 15 - 472 Białystok; tel/fax: 85 653 75 76).
Ilość miejsc jest ograniczona, o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.
Więcej informacji w Internecie:
www.szkolnyaudyt.pl
Kontakt:
koordynator@szkolnyaudyt.pl lub biuroagro1@wp.pl.
Kontakt na Dolnym Śląsku: mariusz@eko.org.pl. |
edukowanie dorosłych
Wychodzimy z założenia, że wcale nie jest za późno na edukacje dorosłych, dlatego w naszej ofercie można znaleźć także działania adresowane do dorosłych, np. projekty „Zasada Ekorozwoju w procesie wdrażania funduszy europejskich w Polsce”, „Transfer doświadczeń Saksońskich” czy „Pierwsze doświadczenia i wnioski z wdrażania funduszy UE w Polsce”. Ten pakiet działań krajowych i ponadnarodowych ukierunkowany był na włączenie organizacji pozarządowych i samorządów w proces kształtowania dokumentów strategicznych dla wdrażania funduszy pomocowych w Polsce oraz konsultacji Narodowego Planu Rozwoju.
Inne, realizowane przez nas projekty to: „Wsparcie szkoleniowe i doradcze mieszkańców wsi na rzecz rozwoju agroturystyki w dorzeczu Narwi i Biebrzy” (finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego) czy „Każde miejsce opowiada swoją historię”. Ostatni z projektów to próba uczynienia edukacji regionalnej elementem edukacji ekologicznej poprzez cykl zajęć w szkołach położonych na obszarach wiejskich. Takie zajęcia pozwalają na odtworzenie historii regionu, związanej naturalnymi walorami otaczającego środowiska. Dopełnieniem był Program Edukacji Regionalnej "Mała Ojczyzna", realizowany w oparciu o region północno-wschodniej Polski właśnie w celu rozpropagowania wśród nauczycieli, dzieci i ich rodziców idei edukacji regionalnej.
tematyczne, a spi Stowarzysznie „Agro-Group” prowadzi także czytelnię, która zawiera kilka tysięcy pozycji: książek, czasopism, kaset video, płyt CD i CD-ROM. W skali województwa jest to największy księgozbiór wyprofilowany na ekologię i ochronę środowiska. Zasoby biblioteki zostały skatalogowane i podzielone na kategories jest dostępny w Internecie.
Zapraszamy wszystkich do korzystania z naszej oferty edukacyjnej oraz do współpracy.
Bogusława Laskowska
Koordynator projektu
Stowarzyszenie na rzecz Ekorozwoju „Agro-Group”
|